0 Cart
Added to Cart
    You have items in your cart
    You have 1 item in your cart
    Total

    Working With Wisdom

    Student and Classroom Kits

    END OF YEAR WASTE-AUDITS: Documenting the abundance of new and nearly-new supplies thrown away every year has informed how we right-size our Student and Classroom Kits.

    RIGHT-SIZED KITS: Families spend less when purchasing a Student Kit or contributing to the Classroom Kit than they would on a back-to-school shopping list at a big box store because we don’t make the assumption students need to start from scratch every school year.
    CLASSROOM KITS: The total cost of a Classroom Kit can be paid for by the school or split evenly amongst families. The cost can be split amongst 80% of families, still allowing all students access to the same high quality supplies.
    MIDDLE + HIGH-SCHOOL KITS: Items such as binders, comp books, pencil boxes/tins sold separately. The intention is that students are reusing supplies from previous years. If new supplies are needed/required, they can be purchased separately by families or teachers can add desired items "By the Case”.

    Click to see pricing

    Ships to:

    Home

    School

    School

    Paid by:

    Family

    School or
    Families

    Cost Split by
    20
    Families

    Cost Split by
    16 Families

    School

    Pre-K / K :

    $40

    $870

    $44

    $54

    varies

    Lower Elementary:

    $65

    $870

    $44

    $54

    varies

    Upper Elementary:

    $75

    $1,000

    $50

    $63

    varies

    Middle School:

    $45

    $560

    $28

    $35

    varies

    High School:

    $45

    $560

    $28

    $35

    varies

    Teacher:

    -

    $300

    $15

    $19

    varies

    Price Includes
    Shipping:

    no

    yes

    yes

    yes

    yes

    Working With Wisdom

    Student and Classroom Kits

    END OF YEAR WASTE-AUDITS: Documenting the abundance of new and nearly-new supplies thrown away every year has informed how we right-size our Student and Classroom Kits. Start a Locker Clean Out at your school.

    RIGHT-SIZED KITS: Families spend less when purchasing a Student Kit or contributing to the Classroom Kit than they would on a back-to-school shopping list at a big box store because we don’t make the assumption students need to start from scratch every school year.
    CLASSROOM KITS: The total cost of a Classroom Kit can be paid for by the school or split evenly by families. The cost can be split amongst 80% of families, still allowing all students access to the same high quality supplies.
    MIDDLE + HIGH-SCHOOL KITS: Items such as binders, comp books, pencil boxes/tins sold separately. The intention is that students are reusing supplies from previous years. If new supplies are needed/required, they can be purchased separately by families or teachers can add desired items "By the Case”.

    Click to see pricing

    Ships to:

    Home

    School

    School

    Paid by:

    Family

    School or
    Families

    Cost Split by
    20
    Families

    Cost Split by
    16 Families

    School

    Pre-K / K :

    $40

    $870

    $44

    $54

    varies

    Lower Elementary:

    $55

    $870

    $44

    $54

    varies

    Upper Elementary:

    $65

    $1,000

    $50

    $63

    varies

    Middle School:

    $45

    $560

    $28

    $35

    varies

    High School:

    $45

    $560

    $28

    $35

    varies

    Teacher:

    -

    $300

    $15

    $19

    varies

    Price Includes
    Shipping:

    no

    yes

    yes

    yes

    yes

    Sale

    Unavailable

    Sold Out